Скарбничка мудрості

Перевтома

«Як все дістало!», «Нікого не хочу бачити!», «Завтра знову на уроки, а я наче і не відпочивала». Так говорять і думають люди, у яких є симптоми перевтоми. І не дивно. Життя сучасної людини сповнена стресів, тривог і хвилювань, одна гонитва за успіхом, чого вартий. Навантаження, нервові і фізичні все збільшуються, а ресурси організму, на жаль, немає.

При перевтомі знижується увага і ступінь концентрації, знижується темп роботи, з’являється багато помилок навіть там, де раніше їх не було. З’являється невпевненість у своїх силах, навіть супер-професіонали з величезним досвідом роботи при перевтомі відчувають невпевненість у собі.

А невпевненість провокує неспокій, почуття пригніченості. Настрій стає мінливим, часто з’являється дратівливість без усякої причини.

Постійні переживання викликають головні болі, проблеми зі сном. Порушується апетит: або переслідує постійне відчуття голоду, або починається неконтрольоване обжерливість – так організм компенсує брак енергії.

Всі разом погано відбивається на загальному стані здоров’я, знижуються захисні сили організму.

Хронічна перевтома може викликати ішемічну хворобу серця, гіпертонію, сприяє стрімкому розвитку атеросклерозу. Медики радять звернути увагу і на зовнішні ознаки: поява синців під очима, землистий колір обличчя.

А психологи рекомендують проаналізувати свій настрій. Якщо, приступаючи до роботи, ви відчуваєте небажання, якийсь ступор, не знаєте, з чого почати, це може свідчити про перевтому.

7 кроків, щоб уникнути перевтоми:

Тримайте свої зобов’язання. Ви можете зробити багато, але все на світі ви зробити не можете. Потуги зробити більше, ніж це можливо об’єктивно, приведуть вас до психологічного і фізичного виснаження. При цьому постраждають інші сфери вашого життя – ваші відносини, ваше здоров’я, ваш розвиток.

Встановіть правила. Ви можете домовитися з собою, що не працюєте після шостої вечора, або не дозволяєте використовувати свої вихідні дні для вирішення виробничих завдань. У кожного з нас свої обставини. Але чіткі межі праці та відпочинку дадуть нам час поповнити свої сили.

Резерв має бути завжди. У житті трапляються кризові ситуації. Для того, щоб у вас була можливість всі свої сили кинути на рішення виниклої проблеми, подбайте заздалегідь про свій фінансовий резерві.

Робіть зарядку. Доведено, що регулярні фізичні вправи, збільшують вашу особисту енергію і стабілізують її рівень протягом дня.

Достатньо відпочивайте. Ваше тіло має потреби у сні й спокої. Тому не жертвуйте сном в ім’я інших важливих справ. Відпочивши, організм допоможе вам ефективніше впоратися зі справами.

Побудьте в тиші. Для того, щоб гармонізувати вашу розумову енергію, дайте собі можливість побути наодинці з навколишнім світом. Якщо вмієте молитися – моліться. Ні – просто прислухайтеся до глибини тиші всередині вас.

Приділіть увагу відносинам. Відносини між людьми є важливим джерелом емоційної і психічної енергії. Переконайтеся, що ви дійсно серйозно ставитеся до своїх відносин і приділяєте їм досить якісного уваги і сил. Дайте відчути оточуючим вас близьким людям, як вони важливі для вас.

перевтома1

перевтома2   перевтома3

Боротьба з осінньою деперсією.

Осіння пора завжди викликає змішані почуття. Початок осені з її золотими листами й теплими днями приносить непідробну радість, але як тільки теплі деньки змінюються негодою і сльотою, на нас навалюється туга і меланхолія. А разом з ними приходить і осіння депресія.

Психологи підрахували: восени майже 50% людей страждають від осінньої депресії. В сірий похмурий день бажання начебто вичерпуються, вранці важко вставати, лінь вчитися, навіть гуляти з друзями не хочеться… Як стверджують лікарі, така млявість – відповідна реакція організму на те, що восени зменшується світловий день.

Поради для боротьби з осінньою депресією

  • Дорогу світлу й кольору! (Восени не вистачає ендорфіна – гормону радості, дайте його собі. По-перше більше бувайте на вулиці, а по-друге в приміщенні вмикайте освітлення по максимуму. І не забувайте про яскраві кольори, вони можуть бути в вашому одязі чи це будуть чохли для ваших гаджетів, чи якісь аксесуари )
  • Будь активним! (Гуляючи на вулиці більше рухайсь. Забудьте про телефони та комп’ютери, насолодіться останніми теплими днями )
  • Ні нудьзі! (Нудьга найперший друг депресії. Якщо хочете позбавитись депресії, позбавтесь нудьги. Можливо ви все життя хотіли щось спробувати – це найкращий для цього час. Малюйте комікси, пишіть розповіді, спробуйте себе в різноманітних жанрах творчості.)
  • Осінь — це маленьке життя! ( Насолоджуйтесь променями осіннього сонечка і шарудить під ногами листям, а в дощ — чашкою гарячого чаю в компанії улюблених і близьких людей. І у депресії не залишиться жодного шансу зіпсувати вам цю осінь.)
  • Не дозволяйте знижуватися власну самооцінку!( При необхідності складіть перелік своїх позитивних якостей і частіше заглядайте в нього. Згадайте свої останні перемоги і досягнення, поверніться до тих відчуттів і постарайтеся пережити стан емоційного підйому знову.)

10 правил

15 кроків до впевненості в собі

Притча про метелика